Definicje wyrazów na literę M

Definicja słowa: maczanek
(...) samodzielnie lub maczać w różnych sosach lub dipach. Są również wykorzystywane jako składnik kanapek, sałatek lub zup. W niektórych regionach Polski maczanki są tradycyjnym elementem świątecznych stołów.W zależności od regionu, w którym są produkowane, maczanki mogą mieć różne nazwy. W Małopolsce są one znane jako maczanki, natomiast w innych częściach kraju mogą być nazywane np. maczankami, maczankami czy maczuchami. Niezależnie od nazwy, są to wciąż to samo chrupiące i smaczne pieczywo.Maczanek jest (...)

Definicja słowa: maczużniach
(...) rodzaju żeńskiego, który oznacza osobę lub grupę osób, które są niezwykle szczęśliwe i zadowolone z siebie. W języku polskim słowo to jest używane w sposób żartobliwy, często w celu wyrażenia przesady w zachowaniu lub emocjach. Słowo maczużnia jest złożone z dwóch części: "maczu" oraz przyrostka -żnia. Przyrostek -żnia jest charakterystyczny dla słów oznaczających stan lub działanie, co w przypadku maczużniach może sugerować, że jest to stan, w którym osoba jest bardzo zadowolona i szczęśliwa. Natomiast (...)

Definicja słowa: maczałbym
(...) aby je nasączyć lub pokryć. Może to być również stosowane w przypadku przygotowywania dań smażonych, gdzie pokrywa się je w panierce lub mące przed wrzuceniem do gorącego oleju.Akapit 4W kontekście prac domowych, "maczałbym" może oznaczać zanurzanie brudnych przedmiotów lub ubrań w wodzie z detergentem lub środkiem czyszczącym, aby je oczyścić. Może to być również stosowane w przypadku malowania, gdzie pędzel jest maczany w farbie przed nałożeniem na powierzchnię.Akapit 5Słowo "maczałbym" jest również (...)

Definicja słowa: maczugowymi
(...) również odnosić się do innych zwierząt, takich jak hipopotam czy słoń, które są również bardzo duże i ciężkie.LudzieW odniesieniu do ludzi, "maczugowy" może opisywać osobę o masywnej budowie ciała lub silnym i nieporęcznym sposobie poruszania się. Może to być również używane w znaczeniu pejoratywnym, aby opisać kogoś o ograniczonych zdolnościach intelektualnych lub niezdarnym zachowaniu.Podsumowanie"Maczugowymi" jest odmianą słowa "maczugowy", które odnosi się do czegoś lub kogoś, co jest ciężkie, masywne (...)

Definicja słowa: maczałbyś
(...) zanurzaniu przedmiotu w płynie lub substancji. Jest to słowo, które często używane jest w potocznej mowie i może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Może odnosić się do dosłownego działania, ale także do symbolicznego lub metaforycznego działania.Akapit 2Wyrażenie "maczałbyś" jest czasem używane w formie pytania retorycznego, mającego na celu wyrażenie dezaprobaty lub zdziwienia wobec czyjegoś zachowania. Może też być używane w formie zachęty lub żartu, aby skłonić kogoś do zrobienia czegoś, (...)

Definicja słowa: maczałaś
(...) od czasownika maczać, który wywodzi się z języka staropolskiego. W średniowieczu oznaczało ono "zanurzać, moczyć". Później zostało ono zaadaptowane do języka potocznego, gdzie zaczęło funkcjonować w formie odmienionej - "maczałaś". Jest to typowy przykład ewolucji językowej, gdzie słowa zmieniają swoje znaczenie i formę w zależności od epoki i kontekstu.ZastosowanieSłowo "maczałaś" jest używane w różnych kontekstach, ale zawsze związanych z płynami lub substancjami. Może oznaczać zanurzanie czegoś w wodzie (...)

Definicja słowa: maciejkowym
(...) a także charakteryzować cechy typowe dla osoby o imieniu Maciej. Jest to słowo, które stanowi ciekawy przykład odmiany przymiotnika w języku polskim i jest powszechnie stosowane w różnych kontekstach.

Definicja słowa: machometrowy
(...) skupia się na sobie i swoich potrzebach, a także potrzebie uzyskania uznania i podziwu od innych. Jest również skłonna do rywalizacji i wyścigu po sukces, często nie zważając na innych i ich uczucia.Machometrowe zachowania mogą również przejawiać się w nadmiernym dbaniu o wygląd zewnętrzny oraz wykazywaniu agresywnych zachowań wobec osób uważanych za słabsze lub mniej atrakcyjne. Osoba machometrowa często wykazuje również skłonność do manipulowania innymi oraz wykorzystywania ich dla własnych celów.Wpływ (...)